Næste Gang er det dig (1948)

    En hensynsløs bilist drøner gennem myldretiden i København, og det ender galt.


    MUSIKALSK TRAFIKKORTFILM

    Samme år som Carl Th. Dreyers markante trafiksikkerhedsklassiker De nåede Færgen (1948) udsendte Johan Jacobsen (på bestilling fra Justitsministeriets Udvalg til større Trafiksikkerhed) en pendant – en ligeså visuelt elegant, men langt mere humoristisk fortælling om, hvor galt, det kan gå, hvis man ikke udviser agtpågivenhed i trafikken.

     

    Som død og helvede

    I "Næste Gang er det dig" møder vi den vrisne og endnu fra forrige aften alkoholiserede bilist (Gunnar Lemvigh), der kører som død og helvede gennem myldretidens København – bl.a. overholder han ikke sin vigepligt, og han overhaler højre om en sporvogn.

     

    Et skæbnesvangert møde

    Det ender galt for både ham, en henrivende cyklist (Jytte Enselmann) og en lovlydig motorcyklist (Mantza Rasmussen). Men først får vi fortællingen fra alle tre sider, indtil skæbnen bringer dem i uføre.

     

    Musikalsk fotograferet

    Først og fremmest er kortdokumentaren både forbilledligt og musikalsk fotograferet af Rudolf Frederiksen: Her er idérigdommen uudtømmelig i de mange farlige situationer gennem storbyen – filmet i en fart, rytme og æstetik præget af det autentiske.

     

    Veltimet speak

    Johan Jacobsens egen speak er veltimet og hele tiden humoristisk – det fatale tema til trods. Og så er Gunnar Lemvigh i sit es som den mavesure bilist, der blæser på alle regler i visheden om, at han ved bedst bag rattet.



    Anmeldt i 2025 af Tobias Lynge Herler
    © Philm.dk 1992-2025

    Fakta om filmen

    1948, Danmark/KortDok, Drama, Dokumentar, Biler på film, 17 min.

    Dansk titel: Næste Gang er det dig
    Instr: Johan Jacobsen Prod: Johan Jacobsen Manus: Knud Sønderby Foto: Rudolf Frederiksen Klip: Annelise Hovmand